Poduszka finansowa: co to jest i dlaczego warto ją mieć?

Życie jest nieprzewidywalne i niestety nie zawsze zaskakuje nas w pozytywny sposób. Bywa, że na naszej drodze pojawiają się poważne problemy, wpadamy w solidne tarapaty i tylko odpowiednia poduszka bezpieczeństwa finansowego będzie nam w stanie pomóc. Poduszka finansowa: co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem?

Pieniądze w poduszce? Tak!

Oczywiście, nie chodzi o sytuację, w której wszystkie nasze oszczędności nagle upychamy w poduszce, na której śpimy. To wyłącznie metafora, jednak bardzo sugestywna. Poduszką finansową określa się fundusze, dzięki którym, w razie nieprzewidzianych zdarzeń odbierających nam środki do życia i osiągane dochody, będziemy mogli normalnie funkcjonować oraz regulować swoje bieżące zobowiązania: koszty wyżywienia, opłaty za media i czynsz, raty kredytu hipotecznego itp. Można więc powiedzieć, że poduszka finansowa stanowi pewnego rodzaju amortyzator, którego przeznaczeniem jest złagodzenie naszego ekonomicznego upadku.

Dlaczego warto zbudować własną poduszkę finansową?

Dbając o przyszłość swoją i swojej rodziny powinniśmy być finansowymi realistami. Spróbuj przez chwilę wyobrazić sobie taką sytuację: nagle tracisz dotychczasową pracę, konto świeci pustkami, a na stole piętrzą się kolejne rachunki, które czekają na uregulowanie? Rośnie w Tobie strach o kolejny dzień, żyjesz w ciągłym stresie i bezrefleksyjnie szukasz kolejnej pracy, byleby tylko zdobyć nowe źródło utrzymania. Inna sytuacja: zachorowałeś(aś), nie jesteś w stanie przez jakiś czas wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków, ale przecież nadal na Twoich barkach spoczywa szereg finansowych zobowiązań. Poduszka finansowa w odpowiedniej wysokości pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu w momencie, w których zachwieje się Twoje finansowe bezpieczeństwo. Jak zbudować potrzebny „zapas” środków?

• Zadbaj o regularność. Niewielkie kroki przecież też mogą zaprowadzić Cię do celu. Określ kwotę, jaką miesięcznie możesz „wkładać” do swojej finansowej poduszki i trzymaj się tych ustaleń.

• Koniec z rozrzutnością. Jeśli dotychczas niespecjalnie interesowałeś(aś) się swoimi wydatkami, dochodami i stosunkiem jednych do drugich, najwyższy czas to zmienić. Zastanów się, ile wydajesz? Czy przypadkiem nie cechuję Cię zbytnia rozrzutność? Jeśli tak, przeanalizuj swoje wydatki i postaraj się znaleźć miejsce na oszczędności.

• Pozostań zmotywowany(a). Zacznij od zrozumienia, dlaczego posiadanie finansowej poduszki jest tak ważne. To kwintesencja Twojej finansowej odpowiedzialności. Czy masz pewność, że jutro też będziesz miał(a) pracę? Jesteś w stanie dać sobie 100% gwarancji, że za tydzień obudzisz się zdrowy(a)? Nie? Pieniądze, chociaż lubimy powtarzać, że „szczęścia nie dają”, mogą nam dać święty spokój.

• Ustal sobie cel. Realizacja celu zwykle przychodzi łatwiej niż błądzenie po omacku. Zastanów się, jaka poduszka bezpieczeństwa finansowego będzie w Twoim przypadku optymalna? Jak duża powinna być kwota posiadanych oszczędności? Oczywiście, wiele w tym przypadku zależy między innymi od tego, ile osób pozostaje na Twoim utrzymaniu, jakie są Twoje miesięczne wydatki itp.

Fundusz awaryjny: co to jest?

Pozostając w temacie poduszki finansowej nie może zapomnieć o kolejnym ważnym pojęciu, jakim jest fundusz awaryjny. Oba te terminy nie są ze sobą tożsame. Fundusz awaryjny, jak sama nazwa wskazuje, ma stanowić fundusze posiłkowe, które będziemy mogli wykorzystać w momencie pojawienia się nieplanowanego, nadprogramowego obciążenia, chociażby awarii auta czy pękniętej rury w łazience.

PODSUMOWUJĄC: poduszka finansowa to bardzo ważny element strategii naszego budżetu. Warto zaoszczędzić sobie i swojej rodzinie problemów oraz stresu. Jeśli żyjesz w ciągłym strachu, że stracisz pracę, posiadanie podobnego amortyzatora finansowego powinno złagodzić Twój niepokój.