Poduszka finansowa: co to jest i dlaczego warto ją mieć?

Życie jest nieprzewidywalne i niestety nie zawsze zaskakuje nas w pozytywny sposób. Bywa, że na naszej drodze pojawiają się poważne problemy, wpadamy w solidne tarapaty i tylko odpowiednia poduszka bezpieczeństwa finansowego będzie nam w stanie pomóc. Poduszka finansowa: co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem?

Pieniądze w poduszce? Tak!

Oczywiście, nie chodzi o sytuację, w której wszystkie nasze oszczędności nagle upychamy w poduszce, na której śpimy. To wyłącznie metafora, jednak bardzo sugestywna. Poduszką finansową określa się fundusze, dzięki którym, w razie nieprzewidzianych zdarzeń odbierających nam środki do życia i osiągane dochody, będziemy mogli normalnie funkcjonować oraz regulować swoje bieżące zobowiązania: koszty wyżywienia, opłaty za media i czynsz, raty kredytu hipotecznego itp. Można więc powiedzieć, że poduszka finansowa stanowi pewnego rodzaju amortyzator, którego przeznaczeniem jest złagodzenie naszego ekonomicznego upadku.

czym jest poduszka finansowa

Dlaczego warto zbudować własną poduszkę finansową?

Dbając o przyszłość swoją i swojej rodziny powinniśmy być finansowymi realistami. Spróbuj przez chwilę wyobrazić sobie taką sytuację: nagle tracisz dotychczasową pracę, konto świeci pustkami, a na stole piętrzą się kolejne rachunki, które czekają na uregulowanie? Rośnie w Tobie strach o kolejny dzień, żyjesz w ciągłym stresie i bezrefleksyjnie szukasz kolejnej pracy, byleby tylko zdobyć nowe źródło utrzymania. Inna sytuacja: zachorowałeś(aś), nie jesteś w stanie przez jakiś czas wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków, ale przecież nadal na Twoich barkach spoczywa szereg finansowych zobowiązań. Poduszka finansowa w odpowiedniej wysokości pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu w momencie, w których zachwieje się Twoje finansowe bezpieczeństwo. Jak zbudować potrzebny „zapas” środków?

• Zadbaj o regularność. Niewielkie kroki przecież też mogą zaprowadzić Cię do celu. Określ kwotę, jaką miesięcznie możesz „wkładać” do swojej finansowej poduszki i trzymaj się tych ustaleń.

• Koniec z rozrzutnością. Jeśli dotychczas niespecjalnie interesowałeś(aś) się swoimi wydatkami, dochodami i stosunkiem jednych do drugich, najwyższy czas to zmienić. Zastanów się, ile wydajesz? Czy przypadkiem nie cechuję Cię zbytnia rozrzutność? Jeśli tak, przeanalizuj swoje wydatki i postaraj się znaleźć miejsce na oszczędności.

• Pozostań zmotywowany(a). Zacznij od zrozumienia, dlaczego posiadanie finansowej poduszki jest tak ważne. To kwintesencja Twojej finansowej odpowiedzialności. Czy masz pewność, że jutro też będziesz miał(a) pracę? Jesteś w stanie dać sobie 100% gwarancji, że za tydzień obudzisz się zdrowy(a)? Nie? Pieniądze, chociaż lubimy powtarzać, że „szczęścia nie dają”, mogą nam dać święty spokój.

• Ustal sobie cel. Realizacja celu zwykle przychodzi łatwiej niż błądzenie po omacku. Zastanów się, jaka poduszka bezpieczeństwa finansowego będzie w Twoim przypadku optymalna? Jak duża powinna być kwota posiadanych oszczędności? Oczywiście, wiele w tym przypadku zależy między innymi od tego, ile osób pozostaje na Twoim utrzymaniu, jakie są Twoje miesięczne wydatki itp.

Fundusz awaryjny: co to jest?

Pozostając w temacie poduszki finansowej nie może zapomnieć o kolejnym ważnym pojęciu, jakim jest fundusz awaryjny. Oba te terminy nie są ze sobą tożsame. Fundusz awaryjny, jak sama nazwa wskazuje, ma stanowić fundusze posiłkowe, które będziemy mogli wykorzystać w momencie pojawienia się nieplanowanego, nadprogramowego obciążenia, chociażby awarii auta czy pękniętej rury w łazience.

PODSUMOWUJĄC: poduszka finansowa to bardzo ważny element strategii naszego budżetu. Warto zaoszczędzić sobie i swojej rodzinie problemów oraz stresu. Jeśli żyjesz w ciągłym strachu, że stracisz pracę, posiadanie podobnego amortyzatora finansowego powinno złagodzić Twój niepokój.