Co zrobić z podartym banknotem?

Dostałeś w sklepie porwany banknot? Zdarzyło Ci się uszkodzić lub zabrudzić pieniądze? Zastanawiasz się gdzie i na jakich zasadach można wymienić takie banknoty? Czy tracą swoją wartość?

Czy można wymienić zniszczone pieniądze i gdzie to zrobić?

Tak, zniszczone pieniądze można wymienić. Zgodnie z Zarządzeniem nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z 2013 roku, można to zrobić we wszystkich bankach na terenie Polski. Banki wymieniają zużyte lub zniszczone banknoty i monety, które nie budzą podejrzeń i widoczna jest na nich wartość nominalna, chociaż nie zawsze uzyskamy ich pełną wartość. Wystarczy, że złożysz odpowiedni, krótki wniosek o wymianę zużytych/uszkodzonych znaków pieniężnych w dowolnej placówce banku. Wymiana takich pieniędzy jest usługą bezpłatną.

Na jakich zasadach można wymieniać zniszczone pieniądze?

Zgodnie ze wspomnianym powyżej Zarządzeniem, wszystkie banki wymieniają uszkodzone lub nienadające się już do użytku banknoty i monety. Istnieją jednak dwa warunki, które muszą spełniać:

  • pieniądze muszą mieć czytelną wartość nominalną,
  • ich autentyczność nie może budzić podejrzeń.

 

Możemy wymienić banknoty, które są naddarte, podklejone, postrzępione, przerwane, zabrudzone, nadpalone lub posiadają trwałe napisy.

100% wartości za zniszczony banknot otrzymamy, gdy:

  • banknot ma ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym kawałku,
  • banknot jest w kilku częściach, które stanowią 100% pierwotnej powierzchni i wszystkie części pochodzą z tego samego banknotu.

co zrobić ze zniszczonym banknotem

 

Niestety są sytuacje, w których uzyskamy tylko 50% wartości banknotu. Dzieje się tak wtedy, gdy banknot ma jedynie między 45% a 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.