Pożyczka czy kredyt: czym się różni kredyt od pożyczki?

Pożyczka i kredyt to absolutnie nie są synonimy! Okazuje się, że to dwa całkiem różne pojęcia, a cechy pożyczki i kredytu w dużej mierze są odmienne, o czym powinniśmy pamiętać. Spróbujmy sobie odpowiedzieć na tytułowe pytanie, czym właściwie różni się kredyt od pożyczki?

Pożyczka – definicja

Zacznijmy od ogólnego ujęcia terminu „pożyczka”: warto wiedzieć, że w przypadku pożyczek zastosowanie ma Kodeks Cywilny, a ponadto, pożyczka nie determinuje konieczności określania, na co mają zostać spożytkowane otrzymane w jej ramach środki, a mogą to być zarówno pieniądze, jak i rzeczy oznaczone co do gatunku.

Pożyczki gotówkowe mogą być udzielane zarówno przez osoby prawne (w tym banki), jak i fizyczne. Stanowią popularny produkt finansowy. Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy sprawdzić między innymi oprocentowanie pożyczek w bankach, w tym RRSO, wysokość prowizji oraz całkowite koszty pożyczki. Pożyczka w banku może okazać się dużym wsparciem w sytuacji, kiedy pilnie potrzebujemy gotówki, ale niestety nie posiadamy odpowiednich środków.

Kredyt bankowy – definicja

Co natomiast kryje się pod pojęciem kredyt bankowy? Kredyt opiewa na konkretną sumę pieniędzy, a kredytobiorca, który decyduje się na jego zaciągnięcie, musi regulować wynikające z niego zobowiązania w ustalonym terminie. Należy pamiętać, że kredytów udzielają tylko banki, a umowę kredytu reguluje Prawo Bankowe. Oczywiście, wybierając konkretny produkt na uwadze należy mieć między innymi warunki kredytu. Propozycja kredytowa na rynku cechuje się dużym zainteresowaniem, a dostępne oferty kredytów są bardzo różnorodne. Co więcej, do wyboru mamy określone rodzaje kredytów bankowych, na przykład kredyty hipoteczne czy kredyty studenckie, popularne wśród osób, które chcą podjąć studia, ale nie mają wystarczających środków finansowych.

Różnica między kredytem bankowym a pożyczką

Kredyt a pożyczka – co różni te dwa produkty? Przede wszystkim, kredyty są udzielane wyłącznie przez banki, natomiast pożyczki mogą być udzielane również między innymi przez osoby fizyczne. Co więcej, kredyt ma zawsze charakter odpłatny. Co to oznacza? Zaciągnięcie kredytu jest związane z koniecznością uiszczania odsetek.

Umowa kredytu a umowa pożyczki: co trzeba wiedzieć? W przypadku kredytu umowa jest bezwzględnie wymagana i musi zostać zawarta w formie pisemnej lub drogą elektroniczną. Kredyt vs pożyczka – o czym jeszcze warto pamiętać? Kredyt udzielany jest zawsze na konkretny cel, natomiast w przypadku pożyczki nie musimy podawać na co zostaną spożytkowane przez nas otrzymane środki.

Na koniec: kredyty i pożyczki bankowe to popularne obecnie produkty finansowe, ale trzeba zaznaczyć, że pożyczki wcale nie są udzielane wyłącznie przez banki. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt i pożyczka to nie są pojęcia zamienne i istnieją pomiędzy nimi konkretne różnice. Ta wiedza pozwoli nam wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie i przeanalizować ich plusy oraz minusy w odniesieniu do naszej sytuacji.