Umowa przedwstępna kupna mieszkania. Co warto wiedzieć?

Kupujesz mieszkanie, ale z jakiś powodów na razie musisz zawrzeć z jego właścicielem umowę przedwstępną? Chcecie wiedzieć, na czym polega umowa przedwstępna kupna nieruchomości i na co koniecznie powinieneś(aś) zwrócić uwagę? Co sprawdzi się lepiej: zadatek czy zaliczka przy kupnie mieszkania? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść podstawowych informacji! 

Forma umowy przedwstępnej

Zacznijmy od podstawowego pytania: jaką formę powinna mieć umowa przedwstępna zakupu mieszkania? Umowa przedwstępna a akt notarialny – czy to konieczność? Nie, ale można zdecydować się na umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Alternatywą dla aktu notarialnego jest pisemna umowa cywilnoprawna. Należy mieć świadomość, jakie są konsekwencje obu form umowy przedwstępnej i zdecydować się na tą, która bardziej odpowiada naszym potrzebom.

Umowa przedwstępna: zadatek a zaliczka

Umowa przedwstępna: zadatek czy zaliczka? Którą opcję wybrać? Zaliczka a zadatek w umowie przedwstępnej: z jakimi konsekwencjami powinniśmy się liczyć? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że oba pojęcia nie są tożsame. Zadatek a zaliczka: jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką? Okazuje się, że całkiem duża! Kiedy następuje zwrot zadatku z umowy przedwstępnej? O czym decyduje zadatek przy kupnie mieszkania? Wpłacając zadatek na mieszkanie musimy liczyć się z tym, że jeżeli zrezygnujemy z kupna danej nieruchomości, druga strona nie ma obowiązku zwracać nam wpłaconej kwoty. Jednak, w sytuacji kiedy transakcja sprzedaży nie zostanie zrealizowana i wina leży po stronie właściciela, wówczas powinna nam zostać wypłacona podwojona suma zadatku.

Zadatek a zaliczka na mieszkanie: jakie są następstwa zaliczki? Czym skutkuje zaliczka w umowie przedwstępnej? W przypadku zaliczki natomiast sprawa jest o wiele prostsza. Nie ma znaczenia na której ze stron spoczywa odpowiedzialność za to, że do sprzedaży mieszkania ostatecznie nie doszło – zaliczka powinna być oddana wpłacającemu. Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości, jaką jest mieszkanie: które rozwiązanie będzie dla nas bardziej korzystne? Wiele zależy od naszych potrzeb oraz indywidualnej sytuacji, należy mieć jednak na względzie różnice wynikające z wpłacenia zaliczki i zadatku. Wpłacając zadatek na zakup mieszkania możemy liczyć na to, że sprzedający, dzięki wizji zapłaty dwukrotności zadatku, dobrze przemyśli rezygnację z wywiązania się z umowy.

Umowa przedwstępna: na co zwrócić uwagę?

Reasumując, zawierając umowę przedwstępną zakupu mieszkania, należy zadać sobie pytanie, ile zaliczki lub zadatku zostanie wpłacone przy umowie przedwstępnej? Ponadto, trzeba wybrać konkretne rozwiązanie: zadatek lub zaliczkę oraz formę umowy przedwstępnej. Warto pamiętać, że to poważne zobowiązanie, za którym idą konkretne wymogi prawne.