Kto to jest wierzyciel?

Naszym celem jest poszerzanie Twojej wiedzy, dzisiaj zajmiemy się wyjaśnieniem kolejnego ważnego terminu, którego znaczenie powinnaś/powinieneś znać! Odpowiemy sobie na pytanie, kim jest wierzyciel i czy w praktyce możliwa jest ugoda dłużnika z wierzycielem? Jakie są w praktyce prawa wierzyciela oraz jego obowiązki? Czy wierzyciel może odwołać komornika? Jakie możliwości mają dłużnicy? Zapraszamy! Wierzyciel: kto to taki? Sprawdź!

Wierzyciel: definicja

Zastanawiasz się, co oznacza słowo „wierzyciel”? Chcesz wiedzieć, co robi wierzyciel? No właśnie, wierzyciel, czyli kto? Wierzycielem nazywamy osobę, która jest uprawniona do tego, by dostać od dłużnika konkretne świadczenie. Warto jednak nadmienić, że nie istnieje konkretna definicja wierzyciela w Kodeksie Cywilnym.

Jakie prawa ma wierzyciel i co może robić?

Pamiętaj, że w problematycznej sytuacji istnieje możliwość porozumienia się wierzyciela i dłużnika oraz określenie zasad, na których dłużnik spełni świadczenie, ale UWAGA – tylko, jeżeli odbędzie się to zarówno za zgodą wierzyciela, jak i dłużnika. Wierzyciel może spróbować działania na własną rękę w celu spełnienia świadczenia przez dłużnika, jednak jeśli mimo podjęcia tych działań dłużnik dalej tego nie zrobi, wierzyciel może, między innymi, doprowadzić do egzekucji komorniczej względem dłużnika.

kim jest wierzyciel

Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem

Czy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem może dojść do porozumienia? Wierzyciel a dłużnik: czy możliwa jest ugoda? Jak mogą wyglądać negocjacje z wierzycielami? Ugoda pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem to jedno z możliwych rozwiązań. Można, na przykład, porozumieć się w sprawie rozłożenia zadłużenia na raty, które dłużnikowi będzie łatwiej spłacić.

Przede wszystkim jednak, jeśli jesteś dłużnikiem nie popełniaj kardynalnego błędu, jakim jest ucieczka przed problemem. Chowanie głowy w piasek nic nie da, wręcz przeciwnie, może jedynie doprowadzić do sytuacji, w której problemy zaczną się nawarstwiać, dlatego nie unikaj kontaktu i nie udawaj, że Twoje kłopoty nie istnieją!

Czy wierzyciel może cofnąć komornika?

Zastanawiasz się, czy wierzyciel może w praktyce wycofać sprawę od komornika? Bardzo ważne jest, by pamiętać, że wyłącznie wierzyciel jest uprawniony do tego, by zdecydować o tym, że egzekucja zostanie zakończona jeszcze zanim nastąpi odzyskanie zobowiązania w 100%.

Reasumując: wyjaśniliśmy sobie, kim jest wierzyciel i jakie są, między innymi, jego uprawnienia. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy, możesz dążyć do zawarcia ugody z wierzycielem. Niemniej jednak, zawsze staraj się nie doprowadzać do sytuacji, przez które może wpaść w tarapaty z wierzycielami.