Czyszczenie BIK: jak wyczyścić BIK i kiedy to w ogóle możliwe?

Przygotowując wniosek kredytowy i w zdenerwowaniu analizując swoje szansę na pozytywną decyzję często zastanawiamy się, jaki wpływ będą miały na nią informacje obecne w BIK-u. Co to jest BIK? BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które koncentruje i przechowuje dane dotyczące kredytów, pożyczek itp. To, jaki obraz naszej osoby się z nich wyłania, może decydować o odpowiedzi banków, dlatego warto zadbać o naszą „opinię” w BIK. Często, jeśli coś w posiadanej historii kredytowej nas niepokoi, zastanawiamy się, jak „oczyścić” BIK. Czy istnieje taka opcja? Co zrobić, jeśli sen z powiek spędza nam zła historia w BIK?[/bvo_awarded

„Czyszczenie” BIK z fałszywych danych

Czyszczenie historii BIK nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że nie możemy usunąć niewygodnych dla nas danych bez uzasadnienia. Co to oznacza? Usunięcie danych z BIK może nastąpić, o ile były one fałszywe, niezgodne z prawdą. Właśnie dlatego warto kontrolować swoją sytuację finansową oraz mieć świadomość tego, jak sprawdzić siebie w BIK. Korzystając z raportu BIK można bowiem dopatrzyć się ewentualnych nieprawidłowości i szybko zareagować. Oczywiście, wówczas jak najbardziej możliwe jest samodzielne „czyszczenie” BIK. Co trzeba zrobić? Wbrew pozorom, kontaktując się z Biurem Informacji Kredytowej nic nie wskóramy. Ewentualnych poprawek może dokonać jedynie podmiot będący źródłem niepoprawnych powiadomień, dlatego to właśnie tam należy się zgłosić i poprosić o ich wykreślenie z BIK. Często padają pytania: ile kosztuje czyszczenie BIK-u? Wspomnieliśmy, że o likwidację mylnych danych możemy ubiegać się samodzielnie, dlatego nie ma konieczności korzystania z pomocy firmy, które proponują realizację podobnych zadań.

Kredytowe zaległości – jak długo widnieje się w BIK-u?

Jak długo widnieją w BIK-u „niepochlebne” dane na nasz temat? Pięć lat od momentu, w którym dokonaliśmy zupełnego pokrycia wszystkich należności, jakie wynikają z określonego kredytu, ale – uwaga! – dotyczy to tylko tych kredytów, w przypadku których nie wywiązywaliśmy się z ustalonych terminów (zwłoka przekroczyła 60 dni). Przykład: zaciągnęliśmy kredyt gotówkowy, ale raty były przez nas uiszczane po wspomnianym czasie. W takiej sytuacji, nawet jeśli oddaliśmy dług, i tak musimy czekać pięć lat na wycofanie danych z BIK.

czyszczenie bik

Jak zostać wykreślonym z BIK?

Wiemy już co nie co o tym, jak wygląda proces usuwania informacji z Biura Informacji Kredytowej. Wiele osób zastanawia się jednak: jak się wypisać z BIK? Czy w takim razie możliwe jest usuwanie się z BIK? Jeśli tak, to w takim razie – jak zniknąć z BIK i czy to rozsądne posunięcie? Jeżeli w BIK widnieją wyłącznie informacje o poprawnie regulowanych kredytach, w przypadku których całość należności została już przez Ciebie uiszczona, wówczas masz prawo do tego, by odebrać udzielone wcześniej przyzwolenie na przetwarzanie danych, które ich dotyczą. Wtedy informacje na temat tych konkretnych kredytów znikną z BIK, a razem z nimi również informacje o Tobie. Wyjaśniliśmy już sobie, jak wymazać się z BIK i kiedy jest to możliwe. Pozostaje więc pytanie: czy warto? Należy pamiętać, że dobra historia kredytowa prezentowana w Biurze Informacji Kredytowej jest bardzo ważna dla banków i niekiedy stanowi jeden z czynników rzutujących na podejmowaną decyzję kredytową. W związku z tym, dobrze jest zatroszczyć się o to, by korzystne informacje na nasz temat pozostały w BIK.

Podsumujmy: czyszczenie negatywnej historii kredytowej może się odbyć, ale tylko w odniesieniu do danych widniejących w Biurze Informacji Kredytowej, które są niezgodne ze stanem faktycznym. Warto dbać o swoją historię w BIK i na bieżąco ją kontrolować, by być w stanie wychwycić takie defekty. Skuteczne czyszczenie BIK w podobnych uwarunkowaniach można przeprowadzić samodzielnie i zadbać o wykreślenie danych z BIK, które są fałszywe i tym samym mogą nam psuć historię kredytową.