Co zrobić, kiedy zacieśnia się wokół nas spirala zadłużenia?

Kredyt kredytem poganiany? Spirala zadłużenia potrafi być naprawdę podstępna, czasami orientujemy się, że w nią wpadliśmy dopiero kiedy po uszy tkwimy w kłopotach. Kto pomoże wyjść z długów? Co robić, kiedy wokół nas zaczyna zacieśniać się spirala zadłużenia? Jak wyjść z zadłużenia komorniczego? Przygotowaliśmy dla Was garść wskazówek!

Co to jest spirala zadłużenia?

Kupiliście samochód na kredyt, macie kartę kredytową, z której aktywnie korzystacie i zadłużenie na niej ciągle rośnie, a niedawno jeszcze wzięliście na raty nowy telewizor – nagle następuje koniec finansowej sielanki – Ty zostajesz zdegradowany w pracy, a Twojej żonie nie przedłużono umowy – domowy budżet pęka w szwach, oszczędności topnieją w zastraszającym tempie, a Wy nie macie pojęcia, skąd wziąć pieniądze na spłatę kolejnych zobowiązań. Zaczyna się spirala zadłużenia…

O spirali zadłużenia mówimy w momencie, w którym suma Twoich zadłużeń jest większa niż fundusze jakimi dysponujesz. W efekcie, często nie jesteś w stanie ich na bieżąco regulować – zdarza się, że osoby, które wpadną w spiralę w tym celu decydują się na wzięcie nowego kredytu, pożyczki itp.

spirala zadłużenia co robić

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Pomoc w wyjściu z długów może okazać się nieocenionym wsparciem – spirala zadłużenia to poważny przeciwnik. Nie wplątuj się w kolejne zobowiązania! Nie tędy droga. Zacznij od rozsądnej analizy swojej sytuacji – jakie zadłużenia posiadasz? Ile wynosi ich kwota? Czy możesz porozumieć się z wierzycielami i wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji? Przede wszystkim, nie uciekaj przed problemami. Ignorowanie telefonów z banku lub firmy windykacyjnej nie sprawi, że problem magicznie sam się rozwiąże.

Jak wyplątać się z długów? Poszukaj oszczędności: sprawdź wydatki, może jesteś w stanie z czegoś zrezygnować? Możliwe, że domowy budżet będzie na jakiś czas wymagał solidnego przearanżowania. Najważniejsze jednak jest rozsądne podejście do własnych finansów jeszcze przed zdecydowaniem się na kredyt, pożyczkę, kartę kredytową itp. Zastanów się, czy kolejny wydatek „na kredyt” jest Ci rzeczywiście potrzebny? Jak podjęcie następnego zobowiązania ma się do Twojej sytuacji finansowej? Pamiętaj, że niestety w życiu możesz napotkać na wiele nieprzewidzianych, trudnych sytuacji, w wyniku których ucierpi Twoja kondycja finansowa, dlatego to, że w tym momencie stać Cię na to, by wziąć kredyt na samochód, nie oznacza, że za dwa lata dalej będziesz miał(a) go z czego spłacać. Jak wyjść z kredytów? W pierwszej kolejności, rozsądnie w nie wchodź.

Reasumując: nieumiejętne zarządzanie swoimi finansami może oznaczać tarapaty w postaci spirali zadłużenia. Pomoc w jej „rozplątaniu” bywa bardzo przydatna. Pierwszym krokiem jednak zawsze powinno być rozsądne podejmowanie decyzji dotyczących zaciągania kolejnych zobowiązań oraz realistyczna analiza własnej sytuacji materialnej.