Co to jest phishing?

Ten termin rzucił Ci się jakiś czas temu w oczy, ale nie masz pojęcia co on właściwie oznacza? Doskonale znasz to pojęcie i zastanawiasz się, jak wygląda phishing w Polsce? Chcesz wiedzieć, na czym może polegać phishing w bankowości? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy „phishing” i dlaczego koniecznie trzeba zapoznać się z jego definicją! Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie phishing i jakie formy może przybierać! Zapraszamy na nasz krótki poradnik.

Na czym polega phishing?

Troska o bezpieczeństwo powinna mieć dla Ciebie priorytetowe znaczenie! Dbasz o to, by późnym wieczorem wracać do domu taksówką? Unikasz niebezpiecznych sytuacji i zwracasz uwagę na ewentualnych kieszonkowców? Odpowiedz sobie więc na pytanie: czy wystarczająco dobrze troszczyć się o bezpieczeństwo swoich danych?

Jaka jest definicja phishingu? Phishing to rodzaj oszustwa, którego zadaniem jest zdobycie ważnych danych, takich jak na przykład numer karty kredytowej itp. Oszuści, chcąc uśpić czujność danej osoby, mogą udawać określoną organizację.

Reasumując, phishing jest więc stosowany z jednego powodu, jakim jest wyłudzenie danych. Należy jednak pamiętać, że ochrona przed atakami typu phishing, wymaga najpierw uświadomienia sobie, że takie zagrożenie w ogóle istnieje!

na czym polega phishing

Jak rozpoznać phishing?

Chcesz wiedzieć, jak w praktyce działa phishing? Zastanawiasz się, jak wykryć phishing i właściwie: co to jest atak phishing? Jedną z metod, jakie są stosowane przez oszustów jest wysyłanie fałszywych e-maili. Na czym to polega? Dostajesz e-mail udający wiadomość od określonej organizacji, który informuje, na przykład o konieczności wykonania konkretnej czynności i zawiera link przekierowujący Cię na fałszywą stronę z prośbą o zalogowanie się do konta itp. Bardzo dużym zagrożeniem, jakie generuje tego rodzaju atak phishing jest fakt, że na pierwszy rzut oka fałszywe strony mogą do złudzenia przypominać ich prawdziwe wersje.

Phishing i zagrożenia, które za sobą niesie ten rodzaj oszustwa to poważny problem. Należy pamiętać, że phishing może polegać również, między innymi, na próbie wprowadzenia do komputera danej osoby oprogramowania szpiegowskiego. Inną opcją jest phishing związany z URL. Co to jest? Zdarza się, że oszuści wykorzystują adresy URL stron, ale z niewielkimi modyfikacjami, w związku z czym na pierwszy rzut oka łatwo je pomylić z tymi prawdziwymi.

Phishing: jak się bronić?

Wiemy już, czym jest phishing i jak może w praktyce wyglądać phishing online. Zastanawiasz się, jak zablokować wyłudzenie, które ma na celu phishing? Po pierwsze: mniej świadomość niebezpieczeństwa i co najważniejsze: zachowaj ostrożność! Co robić, by chronić się przed zagrożeniem, jakim jest phishing? Istnieje kilka sposobów, by zredukować niebezpieczeństwo, między innymi:

  • w formie zabezpieczenia możesz wykorzystać profesjonalne oprogramowanie anty phishing
  • dokładnie analizuj adresy URL stron
  • nie klikaj w nieznane linki
  • unikaj bezrefleksyjnego wypełniania poleceń, jakie otrzymasz w formie wiadomości elektronicznych

REASUMUJĄC: dowiedzieliśmy się, czym jest pishing i jakie formy może przybierać. Świadomość istniejącego zagrożenia jest bardzo istotna, jeśli nie będziemy wiedzieli, że takie niebezpieczeństwo rzeczywiście na nas czyha, jak się przed nim obronimy? Uważaj „na siebie” w sieci! Nie postępuj pochopnie, pamiętaj, że na Twoja niefrasobliwość może być wykorzystana przez oszustów!