Co to jest debet? To musisz wiedzieć na jego temat!

Nie masz pojęcia na czym właściwie polega debet? A może coś już na jego temat słyszałeś(aś), ale nie do końca wiesz na czym polega cały mechanizm? Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy krótką „ściągę”!

Debet: definicja

Zacznijmy od tego, na jakich zasadach funkcjonuje debet w banku? Czym jest debet na koncie? Co w praktyce oznacza konto z debetem? Bank, w ramach Twojego konta, pożycza Ci określoną kwotę pieniędzy, którą możesz wykorzystać, jeśli spożytkowałeś już własne środki. Najprościej rzecz ujmując, debet to ujemne saldo na koncie. Przykładowo: na koncie masz 1500 zł plus 500 zł debetu, co oznacza, że możesz skorzystać z sumy 2000 zł, ale na debet „wejdziesz” dopiero po wydaniu własnych 1500 zł. Spłata debetu jest realizowana od razu, jeżeli na Twoje konto, w ramach którego działa debet, wpłyną jakiekolwiek fundusze, rzecz jasna, do wysokości kwoty, jaka zasiliła konto.

Konto bankowe z debetem: na co warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na debet?

Oczywiście, jedną z podstawowych kwestii, jakie należy szczegółowo przeanalizować są koszty, które będzie generował debet w koncie. Priorytetowe znaczenie ma między innymi oprocentowanie debetu, ewentualna prowizja bankowa itp. Zanim złożysz wniosek o debet na koncie, zastanów się czy jesteś na to gotowy(a): to znaczy, czy rozsądnie podejdziesz do dodatkowych środków. Rachunek z debetem może bowiem kusić właściciela do realizowania niezaplanowanych transakcji. Z drugiej strony jednak, konta z debetem mają szansę okazać się pomocne w sytuacji, kiedy czekają nas niespodziewane wydatki, a my nie dysponujemy wystarczającym zapleczem finansowym.

czym jest debet

Debet czy karta kredytowa?

Co będzie dla nas lepsze, konto osobiste z debetem czy karta kredytowa? Oba rozwiązania mają swoje zalety. Rachunek bankowy z debetem może okazać się pewnego rodzaju buforem finansowym, jeśli do końca miesiąca zostało jeszcze kilka dni, ale nasz konto zaczyna świecić pustkami. Karta kredytowa z kolei bywa niezbędna przy realizacji niektórych transakcji internetowych.

REASUMUJĄC: debet to środki, które w ramach Twojego konta bankowego pożycza Ci bank. Na wysokość debetu wpływać może zdolność kredytowa klienta. Debet zwykle opiewa na stosunkowo niewielkie kwoty. Sposób starania się o kredyt jest uzależniony od oczekiwań banku, w którym posiadasz konto. Pamiętaj, że debet nie jest darmową pożyczką! Wśród potencjalnych kosztów debetu należy wymienić, między innymi, jego oprocentowanie czy prowizję za przyznanie debetu.