Zastrzeżenie karty płatniczej, a jej zablokowanie: czym to się różni?

Czy wiesz, jak dbać o bezpieczeństwo swojej karty płatniczej? Nie do końca masz świadomość co to znaczy „karta zastrzeżona”? Chcesz znać różnice między procesem zastrzeżenia karty płatniczej, a jej zablokowaniem? W takim razie – ten artykuł jest dla Ciebie. Blokowanie a zastrzeżenie karty: o czym warto pamiętać?

Co oznacza zablokowanie karty?

Jak w praktyce wygląda zablokowanie karty? W czym może Ci pomóc blokada karty? Jak zablokować kartę płatniczą do bankomatu? Zablokowanie karty płatniczej to czynność, którą można wykonać po to, by w konkretnym przedziale czasu nie móc jej użytkować, chociażby ze względów bezpieczeństwa. No dobrze…wiemy już, co daje zablokowanie karty, ale teraz pojawia się zasadnicze pytanie: czy można zablokować i odblokować kartę płatniczą? Tak! Zablokowanie karty nie oznacza, że od tego momentu na zawsze będzie ona już bezużyteczna, a my stracimy możliwość dalszego posługiwania się tym narzędziem. Wręcz przeciwnie – wystarczy jej odblokowanie, by karta była znów w pełni użyteczna. Zablokowana przez Ciebie karta płatnicza do bankomatu może więc odzyskać swoją funkcjonalność.

Jak zablokować kartę płatniczą?

Zablokowanie karty bankowej może być ważne dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy, ale jak zablokować kartę w banku? Co zrobić, by skorzystać z opcji, jaką jest czasowe zablokowanie karty? To kwestia indywidualna. Czasowa blokada karty, w zależności od konkretnego banku, może zostać wykonana, na przykład, przez aplikację mobilną banku, infolinię czy serwis bankowości internetowej, dlatego sprawdź, jaki sposób blokowania karty jest dostępny w Twoim banku.

Czy można zablokować kartę płatniczą przez Internet?

Czy w praktyce zablokowanie karty płatniczej przez Internet jest możliwe? Koniecznie skontroluj, jak to wygląda w Twoim przypadku. Przypominamy, że wiedza na temat tego, jak w Twoim banku można zablokować czy zastrzec kartę może Ci się przydać w najmniej spodziewanym momencie, dlatego warto sprawdzić to wcześniej, by w podbramkowej sytuacji mieć możliwość jak najszybszego zareagowania.

Co daje zastrzeżenie karty?

Wyjaśniliśmy sobie, jak zablokować kartę płatniczą i co daje tymczasowe zablokowanie karty. Czym w takim razie jest jej zastrzeżenie? Co oznacza zastrzeżenie karty? Jeżeli zastrzeżesz kartę, np. kiedy ją zgubisz czy zostanie Ci ukradziona, wprawdzie nikt nie będzie mógł jej wykorzystać, ale UWAGA – taka karta będzie już bezużyteczna. Jak działa zastrzeżenie karty? Nie będzie możliwości cofnięcia jej zastrzeżenia. Po zastrzeżeniu karty musisz po prostu zamówić nową.

Czym się różni zastrzeżenie karty od zablokowania?

No dobrze…wiemy na czym polega zastrzeganie kart płatniczych oraz blokada karty płatniczej. Teraz jednak powstaje zasadnicze pytanie: blokada a zastrzeżenie karty – czym to się różni? Czy można cofnąć zastrzeżenie karty? Nie! Jak zostało już wyżej wspomniane, w takiej sytuacji koniecznością jest zamówienie w banku nowej karty. Z kolei blokadę karty już cofnąć można. Warto o tym pamiętać!

Zablokowanie czy zastrzeżenie karty: co wybrać?

Teraz, kiedy dowiedzieliśmy się czym jest zastrzeżenie karty, na czym ono polega oraz jak działa blokowanie karty, czas zadać sobie zasadnicze pytanie: zastrzec czy zablokować kartę? Co wybrać: zablokowanie czy zastrzeżenie karty? To zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby! Kartę należy zastrzec, jeśli na pewno została zgubiona lub ukradziona. Z kolei zablokowanie może okazać się pomocne, na przykład, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że karta została przez Ciebie zgubiona bez możliwości odzyskania, ale jest duża szansa na to, że chociażby zawieruszyła się w Twoim domu itp. Wówczas, blokując kartę, dajesz sobie czas na jej poszukanie.

REASUMUJĄC: co to jest zastrzeżenie karty? W tym przypadku należy pamiętać, że zastrzeżenia nie można cofnąć. Z kolei blokada karty jest czasowa i bez problemu można powrócić do pełnej funkcjonalności tego narzędzia.