Wspólne konto bankowe w pigułce

Uznaliście, że potrzebne Wam jedno konto w banku, którym będziecie mogli zarządzać? Zastanawiacie się, jakie konsekwencje będzie miało dla Was wspólne konto bankowe? Czy w ogóle można założyć wspólne konto bankowe w konkubinacie? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Wspólne konto bankowe z rodzicem

Czy wspólne konto bankowe zarezerwowane jest wyłącznie dla małżonków? Oczywiście, że nie! Jeżeli chcesz założyć konto razem z drugą osobą, nie muszą Was łączyć ani więzy krwi, ani więzy małżeńskie, co oznacza, że wspólne konto bankowe rodzeństwa, czy wspólne konto w banku z rodzicem to jak najbardziej dostępna opcja.

Wspólne konto bankowe bez ślubu

To jasne, że wspólne konto bankowe dla par mieszkających razem, dzielących się kosztami utrzymania itp. i chcących stworzyć na ten cel jeden budżet może okazać się przydatnym narzędziem. Jak wspomnieliśmy wyżej, wspólne konto bankowe przed ślubem to rozwiązanie, z którego można skorzystać – założenie wspólnego konta w banku nie jest bowiem zarezerwowane wyłącznie dla osób, które zawarły związek małżeński.

Jak założyć wspólne konto bankowe?

No dobrze, wiemy już, że konto bankowe z obcą, niespokrewnioną z nami osobą jest dopuszczalnym rozwiązaniem, ale w takim razie: jak założyć wspólne konto z narzeczonym, chłopakiem/dziewczyną, ojcem itp.? W takim przypadku należy postępować zgodnie z wytycznymi banku, w którym ostatecznie chcemy konto założyć.

Ale, ale… zakładając wspólne konto z partnerem czy decydując się na wspólne konto dla małżonków, warto wybrać mądrze. Co to oznacza? Zastanówcie się, jakie wspólne konto bankowe będzie dla Was strzałem w dziesiątkę. Spośród interesujących Cię ofert, spróbuj wybrać tę najlepszą, zwracając uwagę, między innymi, na koszty związane z korzystaniem z konta – sprawdź ile i czy w ogóle zapłacisz za przelewy, wypłaty z bankomatów itp. Twoim celem jest przecież najlepsze wspólne konto bankowe, prawda?

Rozdzielność majątkowa a wspólne konto bankowe

Jak w takim razie wygląda zależność: intercyza a wspólne konto bankowe? Jeżeli chcesz założyć wspólne konto bankowe ze swoim mężem/swoją żoną, ale macie rozdzielność majątkową, mimo wszystko możecie to zrobić. Pamiętajcie jednak, że w takim przypadku, w odniesieniu do pieniędzy, jakie posiadacie na danym koncie, zastosowanie ma wspólność ułamkowa.

Wspólne konto bankowe a śmierć współposiadacza

Spróbujmy sobie wyjaśnić teraz kolejne zagadnienie: wspólne konto bankowe a śmierć współmałżonka lub innego współposiadacza – co wtedy? To zależy! Różne banki postępują wówczas w różny sposób, dlatego najlepiej jeszcze przed założeniem konta zapytaj bank, jak będzie wyglądała procedura w przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli rachunku.

Wspólne konto bankowe: plusy i minusy

Wiesz już, co oznacza wspólne konto bankowe. Dowiedziałaś(eś) się, czy można założyć wspólne konto w banku ze swoją drugą połówką i jak to zrobić. Powstaje więc pytanie: co daje wspólne konto bankowe? Czy warto je założyć? Plusem jest na pewno możliwość stworzenia wspólnego budżetu. Załóżmy, że mieszkacie razem, razem płacicie rachunki, czynsz, robicie zakupy – rozliczanie się z każdego wydatku może być dla niektórych osób na dłuższą metę dość uciążliwe. Wspólne konto bywa rozwiązaniem tych problemów, na przykład, dzięki ustaleniu kwot, które oboje na nie przelewacie i dzięki temu każda strona partycypuje w kosztach utrzymania.

Co z wadami? No cóż, jeśli będziecie mieli wspólne konto, na które Ty również będziesz wpłacać pieniądze, dajesz drugiej stronie do nich dostęp, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy Wasza relacja jest na tyle mocna, że chcesz to zrobić? Ufasz swojej partnerce/swojemu partnerowi w kwestii finansów? Zastanówcie się, czy na tle wydatkowania pieniędzy ze wspólnego konta nie będą powstawały konflikty. Oczywiście, to nie wszystkie plusy i minusy posiadania wspólnego konta bankowego – pamiętaj, dobrze przemyśl decyzję, możliwości, jakie daje i ograniczenia, jakie nakłada wspólne konto bankowe.

Konto bankowe: wspólne czy oddzielne?

Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie samodzielnie, analizując indywidualną sytuację, Wasze potrzeby i przede wszystkim – wzajemne relacje. Jedno jest pewne, wspólne konto bankowe to ważna decyzja. Znane przysłowie wprawdzie uparcie twierdzi, że „pieniądze szczęścia nie dają”, ale nie da się ukryć, że bezpieczeństwo finansowe jest ważnym składnikiem naszej codzienności. Decyzję o założeniu wspólnego konta warto dokładnie przemyśleć, zwracając uwagę na wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.