Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości a hipoteczny kredyt bankowy

Zakup jakiejkolwiek nieruchomości to poważna decyzja, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania, jeżeli chcemy je kupić na kredyt? Chcesz wiedzieć, na czym w ogóle polega umowa przedwstępna sprzedaży w przypadku nieruchomości? Zapraszamy do lektury!

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania a kredyt: co warto wiedzieć?

Interesuje Cię zagadnienie, jakim jest umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania a kredyt hipoteczny? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania w kontekście kredytu hipotecznego, jeżeli chcemy kupić nieruchomości i sfinansować ją właśnie dzięki kredytowi hipotecznemu. W taki przypadku, stronami umowy przedwstępnej jest kupujący i sprzedający konkretną nieruchomość, jaka jest jej przedmiotem. Zadaniem umowy przedwstępnej jest przede wszystkim ochrona interesów, zarówno kupującego, jak i sprzedającego.

Co ważne: w odniesieniu do umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania istotne jest czy wpłacony zostanie zadatek czy zaliczka. Ten fakt będzie miał bowiem później zupełnie odmienne konsekwencje, jeżeli nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej.

bankowy kredyt hipoteczny a umowa przedwstępna

Business people negotiating a contract, they are pointing on a document and discussing together

Co najpierw: umowa przedwstępna czy kredyt hipoteczny?

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania a kredyt hipoteczny: chcesz wiedzieć co powinno być pierwsze? Oczywiście – umowa przedwstępna! Najpierw należy ją zawrzeć, a dopiero potem należy złożyć w banku wymagane przez daną instytucję dokumenty i wnioski. Warto mieć to na uwadze i odpowiednio rozplanować całe przedsięwzięcie.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania a otrzymanie kredytu

Umowa przedwstępna a mieszkanie na kredyt: o czym warto pamiętać? Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania powinna być skonstruowana mając na uwadze ewentualne oczekiwania banków. Dlaczego jest to tak istotne? Może się bowiem zdarzyć sytuacja, w której bank, w jakim będziemy się starali o uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania nie zgodzi się z niektórymi postanowieniami umowy, a to z kolei może mieć dla nas niestety konkretne konsekwencje.

Reasumując: jeżeli chcemy wziąć kredyt hipoteczny i kupić mieszkanie, najpierw powinniśmy zawrzeć umowę przedwstępną kupna – sprzedaży ze sprzedającym nieruchomość. Dopiero później możemy składać w banku odpowiednie dokumenty. W przypadku tego rodzaju umów przedwstępnych bardzo istotne jest, czy wpłacony został zadatek czy zaliczka, dlatego warto mieć świadomość tego, jakie konsekwencje będą miały oba te rozwiązania.

Informacje aktualne na dzień 05.02.2019r.