Karencja w spłacie kredytu: co warto wiedzieć na ten temat?

Masz kredyt? Chcesz wiedzieć, na czym właściwie polega karencja w jego spłacie? Zastanawiasz się, jakie konsekwencje może mieć dla Ciebie karencja kredytu? Zebraliśmy garść wskazówek, które przybliżą Ci tę tematykę.

Co to jest karencja w spłacie kredytu?

Okres karencji a kredyt: czym jest w praktyce karencja w spłacie tego zobowiązania? Chcąc zgłębić pojęcie karencji, warto zacząć od wyjaśnienia sobie budowy raty kredytu. Rata składa się z dwóch elementów: części odsetkowej oraz części kapitałowej. Karencja w spłacie kredytu hipotecznego lub jakiegokolwiek innego oznacza, że w konkretnym czasie klient uiszcza wyłącznie odsetki kredytu, czyli część odsetkową raty.

okres karencji w spłacie kredytu

Co się dzieje, kiedy kończy się okres karencji?

Okres karencji w spłacie kredytu nie oznacza jednak, że część kapitałowa zostaje umorzona. Karencja w spłacie kapitału kredytu i tak wymaga późniejszego oddania „wstrzymanych” środków. Przyjmujmy, że minął okres karencji kredytu hipotecznego: co teraz? Jak bank rozstrzyga kwestię uregulowania zaległości? Opcje są dwie – po pierwsze, niespłacone części kapitałowe rat mogą być doliczone do pozostałych rat kredytu. Po drugie – istnieje możliwość przedłużenia okresu spłaty kredytu.

Karencja w spłacie: po co?

Kiedy właściwie wniosek o karencje w spłacie kredytu może okazać się pomocny? Dlaczego karencja w kredycie hipotecznym bywa przydatna? Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak potoczy się nasze życie. Poważna choroba uniemożliwiająca pracę lub pochłaniająca dużą część domowego budżetu, degradacja w pracy lub utrata posady – to tylko niektóre z pułapek mogących nadwyrężyć naszą sytuację finansową.

Jeśli wpadniemy w kłopoty i nie będziemy w stanie regulować rat kredytu w dotychczasowej formie, karencja kredytu hipotecznego, bądź też karencja w spłacie kredytu gotówkowego ma szansę posłużyć wsparciem. Jeśli jednak zdecydujemy się na podobny krok i bank przychyli się do naszej prośby, musimy mieć świadomość, jakie konsekwencje, również finansowe, będzie miała dla nas karencja w spłacie kredytu.

Reasumując, mając w planach wykorzystanie karencji w spłacie zobowiązania, jakim jest kredyt, koniecznie należy wiedzieć, jakie będą następstwa podobnej decyzji oraz zastanowić się, czy w naszej sytuacji jest to rzeczywiście uzasadnione i co najważniejsze – opłacalne rozwiązanie.