Czym zajmuje się pośrednik kredytowy?

Wybór odpowiedniego kredytu, który będzie jednocześnie korzystny i możliwie niedrogi, wymaga pewnej wiedzy finansowej i szerokiej znajomości ofert kredytowych. Trzeba też wiedzieć, co porównywać i jakie parametry są faktycznie istotne. Mało który kredytobiorca może się poszczycić taką wiedzą, a jej pozyskanie może zająć sporo czasu. Co zrobić, by wybrać kredyt najbardziej korzystny? Warto rozważyć skorzystanie z usług doświadczonego pośrednika kredytowego.

Kim jest pośrednik kredytowy?

Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, pośrednik kredytowy to przedsiębiorca inny niż kredytodawca, który w ramach swojej działalności zawodowej (lub gospodarczej), która polega na dokonywaniu czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem lub zawieraniem umowy o kredyt, czerpie korzyści majątkowe z tego właśnie oferowania.

Dotychczas wynagrodzenie pośrednika pochodziło od konsumenta, który był zainteresowany porównaniem ofert i sprawdzeniem propozycji kilku instytucji. Obecnie, coraz częściej, wynagrodzenie ma charakter prowizyjny i wypłacane jest przez bank lub firmę, która zostanie przez klienta wybrana i w której kredyt faktycznie zostanie zaciągnięty.

Czym się zajmuje pośrednik kredytowy?

Pośrednik kredytowy to osoba, która pracuje na linii klient – bank. Pomaga klientowi w dokonaniu wyboru w zakresie najlepszego i najkorzystniejszego kredytu, a następnie monitoruje jego udzielenie.

Taka działalność wymaga dużej wiedzy i ogromnych umiejętności interpersonalnych. I choć nie ma żadnych wymagań formalnych w zakresie wykształcenia, by móc rozpocząć tego rodzaju działalność, to trzeba wiedzieć, że jej rzetelne wykonywanie jest bardzo wymagające. Pośrednik musi bowiem znać nie tylko aktualne oferty banków, ale również aktualne przepisy prawa, śledzić kursy walut, śledzić WIBOR i nieustannie aktualizować swoją wiedzę z obszaru swojego zawodu.

Praca pośrednika polega na zbadaniu potrzeb klienta i jego możliwości finansowych. Jaki kredyt jest mu potrzebny i po co – te informacje pomogą dopasować ofertę. Możliwości finansowe pomogą ustalić okres kredytowania i tym samym wysokość raty. Pomogą również dopasować ofertę, która będzie w zakresie możliwości klienta.

Na podstawie tych informacji wybierane są oferty różnych banków i rozpoczyna się ich porównywanie. Pośrednik musi być tu obiektywny i rzetelny. Uczciwie musi zaprezentować wady i zalety każdej oferty. Powinien się kierować potrzebami i możliwościami klienta przy doradzaniu.

Gdy klient wybierze już ofertę, pośrednik bierze udział w procesie udzielenia kredytu. Przygotowuje wszystkie dokumenty, które klient musi wypełnić oraz sporządza listę tych, które należy pozyskać i skompletować (jak chociażby zaświadczenia od pracodawcy lub z ZUS i US). To pośrednik składa je wówczas w banku i odpowiada za wyznaczane przez bank terminy. Doświadczenie i wiedza powinny proces usprawnić, a lista wymaganych dokumentów od razu powinna być kompletna, by klient nie musiał nieustannie czegoś donosić.

Dodatkowo pośrednik pomaga przy zwiększeniu zdolności kredytowej, podpowiada, w jaki sposób można uzyskać lepszą ocenę w banku i co zrobić, by poprawić swoją sytuację.

Bancovo – internetowy pośrednik

Bancovo również pełni funkcję pośrednika kredytowego różnych banków i firm pożyczkowych. Platforma Bancovo jest pośrednikiem innowacyjnym – działającym za pomocą internetu. Składany na naszej platformie wniosek kredytowy jest zintegrowany z Partnerami, z którymi współpracujemy – bankami i instytucjami pożyczkowymi. Można więc uzyskać ofertę kredytową od kilku instytucji poprzez wypełnienie zaledwie jednego formularza. Dzięki Bancovo proces przebiega szybko i sprawnie, a dla klienta również wygodnie i bezpiecznie. Więcej o tym, jak działa Bancovo, przeczytasz tutaj.