Co to jest rata balonowa i czy się opłaca?

Czy znasz termin „kredyt balonowy”? Może zastanawiasz się, jak sfinansować nowe auto i zaproponowano Ci kredyt samochodowy z ratą balonową? W takim razie wyjaśnijmy sobie, czym jest kredyt balonowy na samochód i na jakich zasadach działa w praktyce rata balonowa. Co to znaczy rata balonowa? Co ją wyróżnia? Co to jest kredyt balonowy? Niżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Czym jest rata balonowa?

Zacznijmy od podstaw: na czym polega rata balonowa? Jakie są jej cechy charakterystyczne? Definicja raty balonowej jest relatywnie prosta. Otóż, rata balonowa to ostatnia, najwyższa rata kredytu balonowego, który jest rodzajem kredytu samochodowego. Wysokość raty stanowi zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości samochodu. W jej skład wchodzą dwa elementy: kapitał oraz końcowa należność odsetkowa. Przez pozostały okres kredytowania klient jest zobligowany jedynie do regulowania odsetek i niewielkiej części kapitału.

No dobrze, wiemy co oznacza rata balonowa. Teraz spróbujmy wyjaśnić: na czym polega kredyt balonowy? To rodzaj kredytu samochodowego, który wyróżnia się tym, że końcowa rata kredytu (rata balonowa), to rata o największej wysokości. Pierwszym krokiem jest wpłacenie wkładu własnego w określonej wysokości. Później, przez określony czas, kredytobiorca reguluje raty o relatywnie niskiej wysokości i na koniec okresu kredytowania musi uiścić ostatnią, najwyższą ratę balonową.

Rata balonowa

Rata balonowa – zalety kredytu balonowego

Wyjaśniliśmy sobie podstawowe definicje, teraz pojawia się pytanie czy warto wziąć kredyt balonowy? Wszystko zależy od tego, jakie masz plany i oczekiwania. Kredyt balonowy to opcja, która może przypaść do gustu osobom często zmieniającym samochody i nie nastawiającym się na ich posiadanie. Dlaczego? Jedną z opcji, na którą może zdecydować się kredytobiorca, kiedy nadejdzie czas zapłaty raty balonowej, jest po prostu oddanie samochodu, zawarcie nowej umowy kredytowej i otrzymanie do użytkowania nowego auta. Jeśli więc komuś zależy na częstej wymianie aut, chce cały czas jeździć nowym samochodem, to kredyt balonowy jest rozwiązaniem, jakie warto rozważyć. Ponadto, przez okres spłaty kredytu, poza ratą balonową i wkładem własnym, kredytobiorca spłaca relatywnie niską ratę.

Kredyt balonowy: wady

Co z wadami? Decydując się na kredyt balonowy trzeba mieć świadomość tego, z czym to się wiąże, a więc pamiętać o ostatniej racie balonowej. Czy to problem? Stając przed koniecznością uregulowania raty balonowej, kredytobiorca może zdecydować się na jedną z trzech ścieżek postępowania. Pierwszą omówiliśmy powyżej: oddanie auta, zawarcie nowej umowy kredytowej i otrzymanie do użytkowania nowego samochodu. Rozwiązanie drugie: kredytobiorca może wpłacić całą ratę balonową i dzięki temu zostawić sobie samochód. Trzecia opcja: jeśli rata balonowa jest zbyt wysoka, istnieje możliwość rozłożenia jej na kolejne raty i zostawienie samochodu we własnym posiadaniu. Wszystko zależy od tego, jaka jest nasza indywidualna sytuacja i potrzeby.

Czy rata balonowa się opłaca?

Jak sfinansować nowe auto? Kredytem balonowym, zwyczajnym kredytem samochodowym czy kredytem gotówkowym? Która opcja będzie najbardziej odpowiednia? Przede wszystkim, przeanalizuj wszystkie dostępne rozwiązania, porównaj oferty, sprawdź koszty i co najważniejsze – określ własne oczekiwania i potrzeby. Decyzja o wzięciu kredytu, niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujesz, to poważny krok, który będzie miał udział w Twoim budżecie domowym.