Co to jest kredyt studencki? To musisz wiedzieć!

Chcesz studiować i zastanawiasz się, skąd weźmiesz środki niezbędne, by prowadzić życie w nowym mieście? Opcją, którą bierzesz pod uwagę jest specjalny kredyt dla studenta? Chcesz wiedzieć, na czym polega umowa o kredyt studencki? Jaki dochód upoważnia do starania się o ten rodzaj kredytu i na jakim poziomie jest oprocentowanie, jeżeli chodzi o kredyt studencki? Zebraliśmy dla Ciebie garść przydatnych informacji! Sprawdź, co warto wiedzieć! Wszystko o kredycie studenckim!

Na czym polega kredyt studencki?

Zacznijmy od podstaw i wyjaśnijmy sobie terminologię: jak brzmi definicja kredytu studenckiego? Czym właściwie jest ten specyficzny produkt? Kto w praktyce może złożyć podanie o kredyt studencki i po co?

Kredyt studencki, jak sama nazwa wskazuje, to rodzaj kredytu, którego zadaniem jest umożliwienie osobom w trudnej sytuacji finansowej podjęcia edukacji w szkole wyższej.

Wiele osób, które podejmują studia jest zmuszonych do całkowitego przeorganizowania swojego życia. Ile kosztują studia? Często koniecznością jest przeprowadzka do nowego miasta, wynajęcie mieszkania/pokoju lub zamieszkanie w akademiku. Do tego dochodzą opłaty związane z korzystaniem z komunikacji miejskiej, koszty zakupu podręczników, wydatki na wyżywienie itp. Może się okazać, że student w ostatecznym rozrachunku będzie potrzebował pokaźnej sumy środków, a niestety nie zawsze może liczyć na całkowite sfinansowanie jego potrzeb przez rodziców lub nie jest w stanie podjąć dodatkowej pracy, na przykład z powodu licznych zajęć na uczelni. W takich sytuacjach kredyt studencki może okazać się pokaźnym wsparciem.

Kto może dostać kredyt studencki?

Jakie warunki trzeba spełniać, by można było wnioskować o kredyt studencki? Zasady przyznawania i starania się o ten rodzaj kredytu określają, między innymi, wiek wnioskodawcy. Jaki jest limit wieku? Wnioskować o kredyt studencki może osoba, która stara się o przyjęcie na studia, ale w momencie zawierania umowy kredytowej musi udowodnić posiadanie statusu doktoranta bądź studenta. Ponadto, kredyt studencki jest przeznaczony dla studentów, którzy nie ukończyli 30 lat oraz doktorantów, którzy nie ukończyli 35 lat.

Osoba, która chce się starać o kredyt studencki nie może przekroczyć również określonego progu, który określa maksymalny dochód na jedną osobę w rodzinie. Kwota ta jest podawana do wiadomości przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

jak dostać kredyt studencki

Jak wziąć kredyt studencki i co jest potrzebne?

Zastanawiasz się pewnie, jakie dokumenty trzeba dostarczyć, by starać się o kredyt studencki? Jakie wymagania należy spełnić? Jak dostać kredyt studencki? Przede wszystkim, pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniej instytucji, która może udzielić tego kredytu. Następnie należy zgromadzić wymaganą przez nią dokumentację. Jaki jest termin składania wniosków o kredyt studencki? Chcesz wiedzieć, do kiedy można składać wniosek o kredyt studencki? Zgodnie z nową ustawą (ustawa 2.0), wniosek o kredyt studencki można składać przez cały rok, co jest dużym ułatwieniem w stosunku do lat poprzednich.

Kredyt studencki: kto może być poręczycielem?

Kredyt studencki i żyranci: co należy wiedzieć na ten temat? Kim może być poręczyciel kredytu studenckiego? W praktyce: kto może poręczyć kredyt studencki? Banki potrzebują poręczenia spłaty kredytu przez rodziców. Jednak, jeżeli Twoi rodzice nie osiągają wymaganych dochodów, to nie zamyka Ci drogi do starania się o kredyt studencki. W takim przypadku możesz ubiegać się o poręczenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego bądź, jeżeli zamieszkujesz obszar wiejski – Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kiedy spłaca się kredyt studencki?

Jak w praktyce wygląda spłata kredytu studenckiego? Jeżeli zamierzasz złożyć wniosek o kredyt studencki, bardzo prawdopodobne jest, że właśnie zadajesz sobie to pytanie. Kiedy zaczyna się spłacać kredyt studencki? Rozpoczęcie spłaty zadłużenia jest konieczne dwa lata po ukończeniu studiów. Dlaczego jest to tak istotne? 2 lata to okres, który można poświęcić na znalezienie pracy oraz ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej. Ile lat spłaca się kredyt studencki? Liczba spłacanych rat to po prostu podwojona liczba pobranych transz. Można ją jednak zmniejszyć na wniosek kredytobiorcy.

Kredyt studencki: ile trzeba spłacić? Kwota spłaty zależeć będzie, między innymi, od tego, od tego, jaka wysokość poszczególnych transz będzie pobierana. Transze: jakie warianty są dostępne, jeśli chodzi o kredyt studencki? Wypełniając wniosek o kredyt należy określić, jakie transze chcemy otrzymywać: 400, 600, 800 lub 1000 zł. Od tego też, m.in. zależy, ile wynosi kredyt studencki. Zastanawiając się, jak uzyskać kredyt studencki należy pamiętać, że kredyt wypłacany jest w transzach przez 10 miesięcy roku akademickiego.

Jak umorzyć kredyt studencki?

Przejdźmy teraz do zasadniczej kwestii, jaką jest umorzenie całości lub części kredytu studenckiego: czy to w ogóle możliwe? Umorzenie – całościowe bądź w określonym stopniu może mieć miejsce, na przykład, w sytuacji, gdy osoba, która zaciągnęła kredyt znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej. Umorzenie jest też uzależnione od tego, z jakim wynikiem kredytobiorca zakończył naukę. Przykładowo, jeżeli znajdzie się w gronie 1% najlepszych absolwentów w konkretnym roku akademickim, kredyt może zostać umorzony aż w połowie!

Kredyt studencki: czy warto go brać?

Wiemy już, kiedy można wziąć kredyt studencki, czyli jakie warunki należy spełniać, by móc wnioskować o jego otrzymanie. Naturalną konsekwencją jest więc pytanie: czy w ogóle warto? Oczywiście, musisz sobie odpowiedzieć na nie samodzielnie. Być może wizja posiadania tak poważnego zobowiązania to dla Ciebie zbyt wiele, a może nie masz wyjścia i takie wsparcie finansowe jest Ci potrzebne, by w ogóle móc podjąć naukę? Bardzo istotna jest Twoja indywidualna sytuacja. Pamiętaj jednak, że oprocentowanie kredytu studenckiego to połowa stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego, a odsetki są regulowane przez państwo przez okres, w którym następuje wypłata transz kredytu i 2 lata po zakończeniu nauki przez kredytobiorcę.

Informacje aktualne na dzień 05.02.2019r.