Co to jest kredyt mieszkaniowy i co trzeba o nim wiedzieć?

Zamierzasz wziąć kredyt mieszkaniowy? Obiło Ci się o uszy podobne określenie, ale nie wiesz dokładnie „z czym się to je”? Zastanawiasz się, jak dostać kredyt mieszkaniowy? Czy umowa zlecenie jest akceptowana przez banki? Jak starać się o kredyt mieszkaniowy krok po kroku, by cały proces przebiegał sprawnie i bezproblemowo? Jak dowiedzieć się, ile wynosi rata kredytu mieszkaniowego? Jakie są w praktyce warunki otrzymania kredytu mieszkaniowego? Czy możliwy jest kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego? To naturalne, że w Twojej głowie kłębi się szereg pytań, dlatego postaramy się dzisiaj znaleźć na nie odpowiedź w naszym artykule!

Kredyt mieszkaniowy: definicja

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak uzyskać kredyt mieszkaniowy, w pierwszej kolejności spróbujmy sobie wyjaśnić czym właściwie on jest. Po pierwsze: pamiętajmy, że kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny to nie to samo! Używanie tych dwóch pojęć zamiennie jest więc błędem. Kredyt mieszkaniowy to rodzaj kredytu hipotecznego, ale z węższym zakresem celów kredytowych, obejmujących zakup nieruchomości, ale już przykładowo nie jej remont. Po drugie: pieniądze pożyczane w ramach kredytu mieszkaniowego muszą zostać spożytkowane przez kredytobiorcę w określony sposób. Kredyt mieszkaniowy, jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że pożyczone w jego ramach środki mają przeznaczenie mieszkaniowe. UWAGA: zawsze trzeba sprawdzić, na jaki cel można przeznaczyć konkretny kredyt mieszkaniowy w danym banku.

Co to oznacza w praktyce? Jak działa kredyt mieszkaniowy? Kredyt mieszkaniowy może zostać spożytkowany, na przykład, na cel, jakim jest zakup własnego mieszkania, domu, garażu, działki lub mieszkania komunalnego. Kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć na cel, jakim jest zakup nieruchomości, ale w sytuacji, w której posiadasz wystarczającą zdolność kredytową, istnieje również możliwość pożyczenia pieniędzy, na przykład na jej remont. Z kolei, kredyt mieszkaniowy możesz spożytkować wyłącznie na cel, jakim jest zakup nieruchomości. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie banki wyodrębniają te dwa kredyty za pomocą odpowiedniej terminologii, dlatego trzeba się upewnić, co bank oferuje.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby dostać kredyt mieszkaniowy?

Wiemy już, czym jest kredyt mieszkaniowy i w jakim celu można zaciągnąć podobne zobowiązanie. Pojawia się więc pytanie o warunki kredytu mieszkaniowego. Jego cechą charakterystyczną, podobnie jak kredytu hipotecznego, jest możliwość długiego okresu kredytowania. Dzieje się tak głównie dlatego, że kredyt mieszkaniowy jest związany z opcją pożyczenia relatywnie wysokiej kwoty (rzecz jasna, trzeba pamiętać o tym, że wysokość potencjalnego kredytu jest uzależniona od szeregu czynników).

Jak wziąć kredyt mieszkaniowy w praktyce? Jakie wymagania i kredyt mieszkaniowy mogą iść w parze? Musisz pamiętać, że to kwestia wysoce indywidualna, uzależniona od oferty konkretnego banku. Właśnie dlatego wymogi na kredyt mieszkaniowy to zagadnienie, które warto wnikliwie przeanalizować, jeżeli zamierzamy rozpocząć starania o możliwość skorzystania z podobnego produktu. Kiedy można starać się o kredyt mieszkaniowy? Jaka powinna być relacja zdolności kredytowej do kredytu mieszkaniowego w określonej kwocie? Jakie zasady określają kredyt mieszkaniowy w konkretnym banku? Jakie kryteria do kredytu mieszkaniowego w konkretnej instytucji musisz spełniać? To tylko niektóre pytania, jakie warto sobie zadać!

Kto może ubiegać się o kredyt mieszkaniowy? Na jakie zagadnienia zwraca uwagę bank oferujący kredyt mieszkaniowy? W tym worku znajdują się, między innymi: zarobki i kredyt mieszkaniowy, a także obecne zadłużenia czy regularność spłat karty kredytowej. To, w jakiej kwocie, jaki dochód jest potrzebny do kredytu mieszkaniowego to kwestia indywidualna, uzależniona od szeregu czynników. Istotne znaczenie mają w tym przypadku również wydatki potencjalnego kredytobiorcy.

Dokumenty potrzebne do kredytu mieszkaniowego

Wyjaśniliśmy sobie na czym polega kredyt mieszkaniowy oraz omówiliśmy kwestię tego, jakie są wymagania do kredytu mieszkaniowego. Naturalną konsekwencją jest kolejne pytanie: jakie dokumenty złożyć do banku o kredyt mieszkaniowy? Podobnie jak w przypadku wymagań stawianych w stosunku do osoby potencjalnego kredytobiorcy, tak samo w odniesieniu do wymaganych dokumentów, wszystko zależy od oczekiwań konkretnej instytucji. Miej to na uwadze i o wszystkie szczegóły pytaj bezpośrednio u źródła! Pamiętaj, by cały proces gromadzenia odpowiednich dokumentów sprytnie zaplanować, zwłaszcza jeśli uzyskanie części z nich potrzebuje czasu. Przydatna w tym przypadku może okazać Ci się lista ze wszystkimi oczekiwanymi przez bank dokumentami.

Ile kosztuje kredyt mieszkaniowy?

Jaki w praktyce jest koszt kredytu mieszkaniowego? W tym przypadku decydujące znaczenie ma oczywiście konkretna oferta kredytowa, dlatego tak ważne jest, by dokonać rozsądnego i wnikliwego porównania poszczególnych ofert bankowych. Kredyt mieszkaniowy: na co uważać? Analizując oferty konkretnych kredytów warto mieć na uwadze, między innymi:

• oprocentowanie kredytu mieszkaniowego
• marżę
prowizję
• konieczność skorzystania z produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie na życie itp.,
• konieczność wpłaty wkładu własnego w określonej wysokości.

Jak wybrać dobry kredyt mieszkaniowy?

Zdecydowałaś(eś) – bierzesz kredyt mieszkaniowy. Kolejnym krokiem jest zadanie sobie pytania: co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym? Jakie czynniki należy dokładnie przeanalizować? Czy łatwo dostać kredyt mieszkaniowy i dla kogo może on okazać się szczególnie pomocny? Jak wybrać kredyt mieszkaniowy na miarę naszych potrzeb?

• Nie podejmuj pochopnych decyzji! Zamierzając zaciągnąć kredyt w określonej kwocie, rozłożony na konkretny okres spłaty, zastanów się, czy nie porywasz się przypadkiem z motyką na słońce i czy w przyszłości będzie Cię stać na regularną spłatę zobowiązania. Nie zapominaj, że los niestety bywa przewrotny i wystarczy utrata pracy lub choroba, by pojawiły się kłopoty finansowe.
• W jakim banku najlepiej wziąć kredyt mieszkaniowy? Starannie porównuj oferty kredytów mieszkaniowych, sprawdzaj, jakie są proponowane warunki itp.
• Jeżeli czegokolwiek nie rozumiesz, pytaj, drąż temat, aż uzyskasz satysfakcjonującą odpowiedź. Ponadto, bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest poszerzanie swojej wiedzy na temat kredytów mieszkaniowych.
• Sprawdzaj, co jest potrzebne, aby dostać kredyt mieszkaniowy i przede wszystkim, na co zwracać uwagę przy kredycie mieszkaniowym. Nie lekceważ żadnej kwestii związanych z tak poważnym zobowiązaniem.
• Zastanów się, czy warto brać kredyt mieszkaniowy w Twojej sytuacji i czy rzeczywiście w Twoim przypadku to najlepsze rozwiązanie.

REASUMUJĄC: kredyt mieszkaniowy to kredyt, który musi mieć przeznaczenie mieszkaniowe, pożyczone pieniądze można spożytkować na przykład na zakup mieszkania. Zabezpieczeniem kredytu jest natomiast ustanowienie hipoteki na nieruchomości na rzecz banku.