Co to jest i jak działa konto oszczędnościowe?

Niespodziewana utrata pracy, kłopoty zdrowotne generujące wysokie koszty leczenia, nagła awaria samochodu – powodów, dla których możesz wpaść w tarapaty finansowe jest mnóstwo. Nie musimy chyba Was przekonywać o tym, że oszczędności to „must have”, prawda? „Poduszka finansowa”, którą zgromadzisz może niejednokrotnie zapewnić Ci miękkie lądowanie w czasie problemów!

Obecnie banki proponują nam instrumenty finansowe dedykowane oszczędzaniu. Zastanawiasz się, na czym polega konto oszczędnościowe? Chcesz wiedzieć, jakie cechy uwypukla definicja rachunku oszczędnościowego? Nie masz pojęcia, jak naliczane są odsetki na koncie oszczędnościowym, ile można na nim zarobić i jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego? Zastanawiasz się, jaki bank wybrać i jakie konto oszczędnościowe? Zapraszamy do lektury! Odpowiemy sobie na pytanie: jak działa rachunek oszczędnościowy?

Co to jest rachunek oszczędnościowy?

Konto oszczędnościowe to pewnego rodzaju alternatywa dla lokaty. Wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami to kwestia indywidualna, w dużej mierze uzależniona od oczekiwań i potrzeb klienta. Jaka jest definicja konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe to instrument finansowy stworzony, jak sama nazwa wskazuje, z myślą o oszczędzaniu. Pieniądze zgromadzone na koncie są oprocentowane, ale jeśli zdecydujesz się na pobranie określonej kwoty, takie działanie nie wiąże się z utratą naliczonych odsetek.

Konta oszczędnościowe znajdziemy dzisiaj w ofercie wielu banków, dlatego przede wszystkim – wybierz mądrze! Jakiejkolwiek decyzji finansowej nie należy podejmować pochopnie.

Jak działa i co daje konto oszczędnościowe?

Znamy już zasady, na jakich bazuje konto oszczędnościowe. Dzięki temu, że konto oszczędnościowe jest oprocentowane, korzystanie z tego produktu może generować konkretne zyski. Jest to również dodatkowa motywacja do oszczędzania. Warto podkreślić, że w przypadku oszczędzania kolosalne znaczenie ma konsekwencja. Spróbuj ustalić kwotę, jaką co miesiąc możesz odłożyć i staraj się trzymać swoich założeń. Jak to mówią: grosz do grosza!

jak działa konto oszczędnościowe

Jakie jest oprocentowanie konta oszczędnościowego i jak je obliczyć?

Bardzo ważne są dla Ciebie odsetki na koncie oszczędnościowym? To całkowicie zrozumiałe! Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych to jedno z najważniejszych zagadnień, jakie warto mieć na uwadze, jeśli wybieramy odpowiednie dla siebie konto. Należy jednak pamiętać, że to, jakie oprocentowanie proponuje bank w przypadku konkretnego konta oszczędnościowego to kwestia indywidualna.

Jak i gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Przechodzimy do sedna: w jakim banku założyć konto oszczędnościowe? Na co zwrócić uwagę? Gdzie najkorzystniej otworzyć konto oszczędnościowe? Jeżeli jesteś na etapie zastanawiania się, które konto oszczędnościowe wybrać, przede wszystkim – nie podejmuj pochopnych decyzji. Wręcz przeciwnie: daj sobie czas! Spokojnie porównaj dostępne oferty, sprawdź, na jakich zasadach bazują itp.

Jak wybrać konto oszczędnościowe? Co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę decydując się na konkretne konto oszczędnościowe? Na względzie warto mieć, między innymi:

  • zasady dotyczące wypłacania i przelewania środków z konta oszczędnościowego
  • koszt przelewu wewnętrznego i zewnętrznego
  • opłatę za prowadzenie konta
  • zasady naliczania odsetek
  • oprocentowanie

Wypłacanie i przelewanie środków z konta oszczędnościowego może być związane z konkretnymi opłatami, dlatego zapoznaj się z tabelą kosztów. Zazwyczaj, w kontekście kont oszczędnościowych, minimalnie raz w miesiącu, wypłatę lub przelew możemy wykonać za darmo. Analizując ofertę konkretnego konta oszczędnościowego, zweryfikuj, kiedy za darmo będziesz mogła/mógł wypłacić lub przelać środki, a kiedy będziesz musiał(a) za to zapłacić i przede wszystkim – ile?

Sprawdź, czy w przypadku danego konta oszczędnościowego w ogóle możliwe jest przelanie środków na rachunek w innym banku i ile to Cię będzie kosztować. Przeanalizuj również, czy pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy i czy dotyczy to zarówno przelewów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, czy na przykład za darmo raz na miesiąc będzie można wykonać wyłącznie pierwszy przelew wewnętrzny itp. Reasumując: miej na uwadze wszystkie koszty, jakie są skorelowane z korzystaniem z określonego konta oszczędnościowego!

Czy warto mieć konto oszczędnościowe?

Omówiliśmy już definicję konta oszczędnościowego i wiemy już o co chodzi w jego funkcjonowaniu, dlatego pojawia się pytanie: czy konto oszczędnościowe się opłaca? Dla kogo będzie ono dobrym rozwiązaniem? Po co posiadać konto oszczędnościowe i czy warto je założyć? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: to zależy! Od czego? Przede wszystkim, od Twoich indywidualnych potrzeb i przede wszystkim, warunków na jakich bazuje określony rachunek oszczędnościowy. Konto osobiste a oszczędnościowe: konto oszczędnościowe posiada wyższe oprocentowanie niż Rachunek Oszczędnościowo – Rozliczeniowy (ROR).

Konto oszczędnościowe może stać się również dla Ciebie motywacją do oszczędzania, a ewentualne opłaty związane z wypłacaniem i przelewaniem środków sprawią, że dwa razy się zastanowisz, zanim wydasz zgromadzone na nim pieniądze. Z drugiej strony jednak, jeśli opłaty będą wysokie, a Ty będziesz zmuszona(y) do częstego korzystania z środków obecnych na koncie oszczędnościowym, to może wiązać się dla Ciebie z konkretnymi stratami. Dokładnie przeanalizuj własną sytuację, miej na uwadze swoje potrzeby i oczekiwania oraz charakterystykę poszczególnych ofert kont oszczędnościowych. Tylko Ty możesz zdecydować, czy w Twoim przypadku założenie takiego rachunku to rozsądne rozwiązanie!