BIK a BIG: różnice, o których warto pamiętać!

BIG, BIK – brzmi podobnie, prawda? Tymczasem, różnica jest zasadnicza! BIK to Biuro Informacji Kredytowej, natomiast BIG to biura informacji gospodarczej: poza nazwą, podmioty mają też odmienne kompetencje.

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Co to jest BIK? Spłycając, można zaryzykować stwierdzenie, że BIK to informacja o historii kredytowej klientów. Biuro Informacji Kredytowej, jak sama nazwa wskazuje, gromadzi informacje pochodzące od banków, SKOK-ów i innych uprawnionych podmiotów. Kiedy trafiamy do BIK i przede wszystkim: kto trafia do BIK? Warto pamiętać, że BIK „przechowuje” nie tylko negatywne informacje na temat naszych kredytów, kart kredytowych itp., ale w Biurze Informacji Kredytowej znajdziemy także pozytywne dane, na przykład, jeśli swój kredyt spłacałeś(aś) w terminie. Reasumując: Biuro Informacji Kredytowej to nie tylko lista dłużników!

Dlaczego rejestr BIK jest tak istotny? BIK to pewnego rodzaju składowisko naszej historii kredytowej. Bank, który chce udzielić nam kredytu, ma więc na tacy wszystkie informacje na temat tego, jak spłacaliśmy poprzednie zobowiązania i na ich podstawie może ocenić, w jaki sposób do nich podchodzimy. Wpisanie do BIK jest więc istotne dla obu stron.

bik i big

BIG – Biuro Informacji Gospodarczej

Nieco inaczej rzecz ma się z BIG-iem. W Polsce funkcjonuje kilka biur informacji gospodarczej, między innymi:

• Krajowy Rejestr Długów BIG

• BIG InfoMonitor

• ERIF BIG

Baza BIG: kto może do niej trafić? Przede wszystkim, w BIG-ach można znaleźć informacje, które pochodzą nie tylko do banków czy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych (SKOK). W BIG gromadzone są również dane pochodzące od innych podmiotów, na przykład dostawców energii czy osób fizycznych.

Kiedy trafiamy do BIG? Jeżeli jesteśmy zwyczajnym konsumentem, informacja o naszym zadłużeniu może znaleźć się w BIG, kiedy:

• zadłużenie wynosi przynajmniej 200 zł

• należność jesteśmy winni co najmniej 60 dni

• minęło 30 dni od kiedy zostaliśmy poinformowani o planowanym umieszczeniu informacji w BIG

Z kolei, jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą, kwota zadłużenia musi opiewać minimum na 500 zł. Co to oznacza dla nas w praktyce? Nie zapłaciłeś rachunku za prąd? Sprawdź, czy przypadkiem nie widniejesz w BIG.

REASUMUJĄC: biura informacji gospodarczej i Biuro Informacji Kredytowej to całkowicie odmienne podmioty, które różnią się od siebie, między innymi, źródłem posiadanych danych.