Co zrobić, gdy bankomat nie odda karty?

Często korzystasz z bankomatu?  Zastanawiałeś się jak się zachować, jeśli bankomat „zjadł” Twoją kartę płatniczą? Przede wszystkim, nie należy wpadać w panikę. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie co zrobić, jeżeli bankomat nie oddał nam karty!

Dlaczego bankomat zatrzymał kartę?

No dobrze, bankomat zabrał kartę, ale właściwie dlaczego? Wiedza na temat powodów, dla których bankomat zatrzymał kartę, może nam pomóc w unikaniu podobnych sytuacji. Możliwe, że bankomat „połknął” Twoją kartę, ponieważ określoną liczbę razy wstukałaś/-eś nieprawidłowy PIN. Kilkukrotnie wybrana błędna kombinacja cyfr może sugerować, że pieniądze z konta próbuje pobrać ktoś, kto nie jest do tego uprawniony.

Kiedy jeszcze bankomat zatrzymuje kartę? Sytuacja, w której bankomat nie oddał karty może się zdarzyć również, jeśli Twoja karta nie jest już ważna. Regularne przeglądanie swoich kart i sprawdzanie daty ich ważności to nawyk, który warto w sobie wyrobić. Oczywiście, „połknięcie” karty przez bankomat może mieć wiele innych powodów. Warto pamiętać, że odpowiedź na pytanie co zrobić, gdy bankomat połknie kartę – jest ściśle uzależniona, między innymi od tego, dlaczego tak się stało i w jakim bankomacie nastąpiło zdarzenie.

Co zrobić, jak bankomat wciągnął kartę?

Przejdźmy w takim razie do konkretów: co zrobić, jeśli bankomat wciągnął kartę? Jak się zachować? Spróbujemy przeprowadzić Cię przez ten proces.

  • Bankomat „porwał” Twoją kartę? Istotne jest, gdzie to się stało. Najmniejszy problem masz, jeśli karta została zatrzymana w bankomacie, który znajduje się w placówce banku, który wydał kartę. Bank jest otwarty? Wyjaśnij zaistniałą sytuację pracownikowi, a on powinien udzielić Ci dalszych instrukcji.
  • Jeżeli placówka banku jest zamknięta, bankomat znajduje się w dużej odległości od jej punktu lub jest to bankomat innego banku, poszukaj na urządzeniu instrukcji co zrobić, gdy karta została w bankomacie. Powinnaś/Powinieneś tam znaleźć również numer infolinii, na którą należy zadzwonić i poinformować o zaistniałym problemie. Konsultant powie Ci, co należy wówczas zrobić.
  • Niezależnie od tego, czy wciągnięcie karty przez bankomat nastąpiło w bankomacie banku, który ją wydał, czy w bankomacie innego banku, jeśli stało się to na skutek jego awarii, poczekaj – być może bankomat jeszcze zdecyduje się „wypluć” Twoją kartę, a lepiej, żeby nie trafiła w niepowołane ręce, prawda?
  • Bankomat zablokował Twoją kartę? Jeżeli karta została zablokowana w bankomacie banku, który jej nie wydał albo niezależnej sieci, powinnaś/powinieneś ją zastrzec ze względów bezpieczeństwa. Jeśli zatrzymanie karty płatniczej jest winą bankomatu należącego do banku, który wydał daną kartę, również może być taka konieczność, na przykład w sytuacji, kiedy bankomat jest zepsuty.

PODSUMOWUJĄC: dlaczego bankomat nie oddał Ci karty? Powodów może być kilka! Możliwe, że karta została w bankomacie, ponieważ wygasła jej ważność. Karta może też zostać zatrzymana w bankomacie, jeśli określoną liczbę razy wstukasz błędny PIN. Bankomat zjadł kartę: co robić? Przede wszystkim nie panikować! Sposoby postępowania w sytuacji, kiedy bankomat nie zwrócił karty są ściśle uzależnione, między innymi od tego, w jaki bankomacie doszło do zdarzenia.