Ile kosztuje przepisanie działki na dziecko u notariusza?

Rodzice chcą przekazać działkę dziecku: co dalej? Ile bierze notariusz za przepisanie działki na dziecko? Jaki może być koszt przepisania działki u notariusza w praktyce? Ile kosztuje przepisanie działki u notariusza i co się na to składa? Co ma znaczenie, gdy planowane jest przepisanie nieruchomości?

Jedną z opcji, która może zostać wykorzystana, jeśli celem jest przepisanie nieruchomości na dziecko, stanowi darowizna dla syna lub córki i właśnie ten przypadek spróbujemy sobie dzisiaj opisać bardziej szczegółowo. Ile kosztuje umowa darowizny działki u notariusza?

Koszt darowizny u notariusza

Ile kosztuje darowizna działki u notariusza? Zacznijmy od tego, ile wynosi opłata notarialna od darowizny? Jak w praktyce może kształtować się koszt aktu notarialnego? Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje akt notarialny darowizny nie jest taka prosta. Zaznaczmy jednak, że umowa darowizny działki musi mieć formę aktu notarialnego. Koszt notariusza przy darowiźnie działki to zdecydowanie jedna z kwestii, którą warto dokładnie przestudiować.

Ile chcesz pożyczyć ?

na

mies.

Analizując uposażenie notariusza, trzeba mieć na uwadze konieczność uiszczenia taksy notarialnej. Szczegóły znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, Minister Sprawiedliwości wskazuje stawki maksymalne, dlatego ostatecznie kancelaria notarialna może zaproponować niższe koszty. Od taksy notarialnej zapłacimy również podatek VAT.

przepisanie działki na dziecko koszty

Darowizna na rzecz dziecka: czy to wszystkie opłaty od darowizny? Nie! Koszty notarialne darowizny wiążą się również z koniecznością wpisu do księgi wieczystej, dlatego na liście wydatków musi znaleźć się związana z tym wpisem opłata sądowa.

REASUMUJĄC: przepisanie działki na syna lub córkę może mieć formę darowizny. Ile kosztuje u notariusza darowizna? Duże znaczenie ma wysokość taksy notarialnej. Warto pamiętać, że koszty notarialne są zdeterminowane, między innymi, wartością działki, która jest przedmiotem darowizny. Uwaga – w artykule nie zostały uwzględnione wszystkie koszty darowizny u notariusza!